Suplementy dla młodych sportowców- które najlepsze?

Młodzi sportowcy wymagają nie tylko wytężonego wysiłku fizycznego, by osiągnąć wymarzone efekty, ale także naturalnych i bezpiecznych suplementów diety, które wspomogą ich młode organizmy podczas wysiłku fizycznego oraz regeneracji. Będą one wsparciem, kiedy organizm będzie przetrenowany i podczas kontuzji. Dzięki suplementom uzupełnimy dietę w niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym nie tylko poprawimy wyniki sportowe, ale także zwiększymy naszą wydolność oraz polepszymy samopoczucie.

Dlaczego suplementy w diecie młodego sportowca są takie ważne?

  • wspomagają początki treningów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie lepszych rezultatów
  • uzupełniają codzienną dietę, dzięki czemu jest ona pełnowartościowa i zdrowa
  • odżywiają mięśnie, które w wyniku wysiłku fizycznego potrzebują składników odżywczych do dalszego rozwoju
  • uzupełniają niezbędne nam do życia mikroelementy, które tracimy np. wraz z potem podczas treningu
  • przeciwdziałają skutkom przetrenowania
  • pomagają walczyć z rozpadem mięśni po wytężonych ćwiczeniach
  • polepszają nastrój, dzięki uzupełnieniu diety o ważne składniki
  • zmniejszają skutki urazów, czy zakwasów, dzięki czemu szybciej się regenerujemy

Jakie suplementy dla młodego sportowca?

Kreatyna

Kreatyna przede wszystkim jest nośnikiem ATP i rozprowadza energię po naszym organizmie. Zwiększa tempo syntezy protein, dzięki czemu mięśnie szybciej się rozwijają. Obniża też katabolizm, czyli rozpad włókien mięśni, wskutek czego ich budowa przebiega efektywniej. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Białko

Jest ono bardzo ważnym elementem diety każdego sportowca. Przede wszystkim wspomaga regenerację naszych mięśni, pomaga w ich rozbudowie oraz dodaje nam potrzebnej do ćwiczeń energii. Dzięki białku do naszych mięśni dostają się składniki odżywcze, dlatego jest ono dla nas takie istotne. Białko jest stosunkowo niskokaloryczne, więc nawet sportowiec, który musi wyjątkowo dbać o swoją wagę, np. tancerz czy skoczek narciarski, może bez obaw dołączyć jego większą ilość do swojej diety, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do węglowodanów białko nie zamieni się w tkankę tłuszczową.

Kolagen

Osoby wyczynowo uprawiające sport najczęściej narażone są na problemy ze stawami w postaci zwyrodnień oraz kontuzji. Kolagen jest składową chrząstki stawowej, dzięki czemu pomaga on niwelować tarcie w stawie. Powoduje to, iż staw nie jest narażony na uszkodzenie. Pomaga również odbudować już powstałe urazy, dzięki czemu ruchomość w stawach zostaje odpowiednio przywrócona.

Potas

Potas bierze udział w wielu funkcjach życiowych organizmu, m.in. reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz stymuluje pracę nerek. Wspiera nasze myślenie i reguluje ciśnienie krwi. Pomaga pozbyć się zbędnych elementów przemiany materii, w tym metali ciężkich, które są niebezpieczne dla naszego organizmu. Reguluje także produkcję insuliny i bierze udział w spalaniu węglowodanów. Pomaga pozbyć się uciążliwych skurczów mięśni oraz ich drżenia. Wspiera naszą koncentrację, nawet w sytuacjach mocno stresujących.

Witamina D

Witamina D przede wszystkim wpływa na lepsze wchłanianie wapnia, dzięki czemu kości są mocniejsze i bardziej odporne na urazy. Jest bardzo ważnym elementem diety każdego młodego sportowca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wspiera ona także wchłanianie się ważnych składników z pożywienia i odpowiada za równowagę fosforowo-wapniową w naszym organizmie.

Wapń

Pomaga w budowaniu mocnych kości, ponieważ bierze czynny udział w ich mineralizacji. Dzięki niemu mamy mocne zęby. Wapń powinien być stosowany wraz z witaminą D, która sprzyja jego lepszemu wchłanianiu się. Niezależnie od przyjmowanych suplementów należy dbać o dietę bogatą w składniki odżywcze. Posiłki powinny zawierać pełnowartościowe węglowodany, witaminy i minerały oraz chude białko i tłuszcze. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Przy intensywnych treningach powinniśmy pić co najmniej 3 litry wody dziennie, najlepiej tej wysokomineralizowanej, która uzupełni niedobory w naszej diecie.

Suplementy dla młodych sportowców- które najlepsze?